Facultatea de Medicină

Departamentul de Microbiologie

Data ultimei actualizări : 18.09.2012 | Tipăreşte pagina

Contactează-ne

Adresa : Timişoara, B-dul Victor Babes, Nr. 16
Telefon : 0256/490412, 0256/492101
E-mail : vlaicu@umft.ro

 

Departamentul Microbiologie s-a constituit prin participarea a trei discipline: Microbiologie-Virusologie, Igienă şi Dermato-Venerologie.

Resursa umană a departamentului este reprezentată de 29 didactice (16 de la Microbiologie cu 5 cadre de predare, 8 de la Igienă cu 6 cadre de predare, 5 de la Dermato-Venerologie cu 2 cadre de predare).

Disciplinele au statut de discipline obligatorii la Facultatea de Medicină şi Facultatea de Medicină Dentară.

În cadrul departamentului există o colaborare interdisciplinară în ceea ce priveşte cercetarea ştiinţifică, concretizată prin:

  • participarea la granturi de cercetare (Disciplinele Igienă şi Microbiologie)
  • colaborarea în cadrul Centrului de Studii în Medicina Preventivă (Disciplinele Igienă şi Microbilogie)
  • organizarea de manifestări ştiinţifice.

Membrii departamentului îşi desfăşoară activitatea de cercetare în colaborare şi cu membrii disciplinelor din alte departamente.

Director departament

Prof. univ. Dr.
Brigitha Vlaicu


Telefon : 0256/490412;0256/492101
Email : vlaicu@umft.ro
Vezi curriculum vitae
 

Consiliul departamentului

Prof. univ. Dr.
Solovan Caius Silviu


Telefon : 0256/202619
Email : caius.solovan@umft.ro

Conf. Dr.
Cristodor Patricia


Telefon : 0256/202619
Email : patricia.cristodor@gmail.com

 
Asist. Dr.
Dop Ioan


Telefon : 0256/202619
Email : ioan_dop@yahoo.com

Asist. Dr.
Teodorescu-Brînzeu Dragoș


Telefon : 0256/202619
Email : dragostb@yahoo.com

 
Asist. Dr.
Mihăescu Virgil Oreste


Telefon : 0256/202619
Email : vmihaescu@umft.ro

Prof. univ. Dr.
Brigitha Vlaicu


Telefon : 0256/490412;0256/492101
Email : vlaicu@umft.ro
Vezi curriculum vitae
 
Prof. univ. Dr.
Sorina Doroftei


Telefon : 0256/490412;0256/492101
Email : dorodel@yahoo.com

Conf. univ. Dr.
Cristina Petrescu


Telefon : 0256/490412;0256/492101
Email : cpetrescu64a@yahoo.com
Vezi curriculum vitae
 
Conf. univ. Dr.
Corneluţa Fira-Mladinescu


Telefon : 0256/490412;0256/492101
Email : mladinescu@umft.ro

Șef lucrări Dr.
Salomeia Putnoky


Telefon : 0256/490412;0256/492101
Email : salomeia65@yahoo.com
Vezi curriculum vitae
 
Șef lucrări Dr.
Oana Suciu


Telefon : 0256/49041;0256/492101
Email : oana_suciu96@yahoo.com
Vezi curriculum vitae
Asist. univ. Dr.
Radu Bagiu


Telefon : 0256/490412;0256/492101
Email : bagiuradu@yahoo.com
Vezi curriculum vitae
 
Asist. univ. Dr.
Ioana Tuță-Sas


Telefon : 0256/490412;0256/492101
Email : ioanasastm@yahoo.com
Vezi curriculum vitae
Prof. univ. Dr.
Moldovan Roxana Liana


Telefon : 0256/492101
Email : moldovan.roxana@umft.ro

 
Prof. univ. Dr.
Licker Monica Sorina


Telefon : 0256/492101
Email : licker.monica@umft.ro

Șef lucrări Dr.
Berceanu-Văduva Delia Mira


Telefon : 0256/492101
Email : berceanu.delia@umft.ro

 
Șef lucrări Dr.
Crăciunescu Mihaela Cristiana


Telefon : 0256/492101
Email : craciunescu.mihaela@umft.ro

Șef lucrări Dr.
Dugăeşescu Dorina Ileana


Telefon : 0256/492101
Email : dugaesescu.dorina@umft.ro

 
Șef lucrări Dr.
Hogea lena


Telefon : 0256/492101
Email : hogea.elena@umft.ro

Asist. univ.
Stânga Livia


Telefon : 0256/492101
Email : stanga.livia@umft.ro

 
Asist. univ.
Popa Mihaela Diana


Telefon : 0256/492101
Email : popa.mihaela@umft.ro

Asist. univ.
Horhat Florin George


Telefon : 0256/492101
Email : horhat.florin@umft.ro

 
Asist. univ.
Muntean Delia


Telefon : 0256/492101
Email : muntean.delia@umft.ro

Asist. univ.
Rădulescu Matilda


Telefon : 0256/492101
Email : radulescu.matilda@umft.ro

 
Preparator univ.
Adamuţ Marcela


Telefon : 0256/492101
Email : adamut.marcela@umft.ro

Preparator univ.
Piluţ Ciprian Nicolae


Telefon : 0256/492101
Email : pilutu.ciprian@umft.ro

 
Preparator univ.
Pirvan Ramona Elena


Telefon : 0256/492101
Email : pirvan.ramona@umft.ro

Preparator univ.
Şerban Denis Mihai


Telefon : 0256/492101
Email : serban.denis@umft.ro

 

Recomandă pagina prietenilor tăi

Dacă informaţia ţi s-a părut interesantă, distribuie link-ul pentru a afla mai multă lume şi astfel să fim toţi informaţi.

 

 
x

UMFT.ro foloseste COOKIES. Navigand in continuare, va exprimati acordul pentru folosirea acestora. Afla detalii >