Facultatea de Medicină

Disciplina de Informatică şi Biostatistică Medicală

Data ultimei actualizări : 22.12.2016 | Tipăreşte pagina

Contactează-ne

Adresa : Splaiul Tudor Vladimirescu nr. 14, cod poştal 300172, Timişoara
Telefon : 0256/490288

 

Tematicile abordate în disciplina noastră sunt componente esenţiale şi indispensabile în practica medicinei bazate pe dovezi. De aceea, cursul de Informatică Medicală şi Biostatistică (sub denumiri ce pot varia) se regăseşte în curricula obligatorie a oricărei facultăţi cu specific medical sau farmaceutic.

În cadrul Universităţii nostre, cursurile oferite de Disciplina de Informatică Medicală şi Biostatistică sunt incluse în planurile de învăţământ ale celor trei facultăţi componente: Medicină, Medicină Dentară şi Farmacie, atât în cadrul ciclului de licenţă (anul I sau II de studiu), cât şi al programelor masterale.

Echipa este multi-disciplinara, specialistii nostri avand pregatirea de baza iniţială in medicină, informatică, matematică, inginerie IT&C, cu studii doctorale pe o paleta la fel de larga, in România sau la alte universităţi europene.

Avem experienţă de lucru şi colaborări apropiate atât cu universităţile tehnice din Timişoara, cât şi cu clinicile medicale universitare si ramurile de cercetare ale industriei farmaceutice.

I@Risk un proiect vizionar ce isi propune personalizarea screening-ului pentru retinopatia diabetica:
http://www.iatrisk-eu.org/

Şef de disciplină

Prof. univ. dr.
Diana Lungeanu


Telefon : 0256/490288
Email : dlungeanu@umft.ro
Vezi curriculum vitae
 

Membri

Prof. univ. dr.
Diana Lungeanu


Telefon : 0256/490288
Email : dlungeanu@umft.ro
Vezi curriculum vitae
Conf. univ. dr.
Corina Vernic


Telefon : 0256/490288
Email : cvernic@umft.ro

 
Conf. univ. dr.
Mircea Focșa


Telefon : 0256/490288
Email : focsam@umft.ro
Vezi curriculum vitae
Conf. univ. dr.
Bogdan Timar


Telefon : 0256/490288
Email : timar.bogdan@umft.ro
Vezi curriculum vitae
 
Șef lucrări dr.
Anca Tudor


Telefon : 0256/490288
Email : atudor@umft.ro
Vezi curriculum vitae
Șef lucrări dr.
Călin Muntean


Telefon : 0256/490288
Email : cmuntean@umft.ro

 
Șef lucrări dr.
Adrian Voicu


Telefon : 0256/490288
Email : adrian.voicu@umft.ro

Șef lucrări dr.
Mirela Frandeş


Telefon : 0256/490288
Email : mirela.frandes@umft.ro
Vezi curriculum vitae
 
Șef lucrări dr.
Lavinia-Cristina Moleriu


Telefon : 0256/490288
Email : moleriu.lavinia@umft.ro

Asist. univ. dr.
Ioan Dragan


Telefon : 0256/490288
Email : dragan.ioan@umft.ro
Vezi curriculum vitae
 
Asist. univ. dr.
Costela Șerban


Telefon : 0256/490288
Email : costela.serban@umft.ro
Vezi curriculum vitae
 

Recomandă pagina prietenilor tăi

Dacă informaţia ţi s-a părut interesantă, distribuie link-ul pentru a afla mai multă lume şi astfel să fim toţi informaţi.

 

 
x

UMFT.ro foloseste COOKIES. Navigand in continuare, va exprimati acordul pentru folosirea acestora. Afla detalii >